Crveni križ je najveća i najstarija svjetska humanitarna organizacija, prisutna na području Grada Zagreba od 1987. godine.

Prvo Prenoćište za beskućnike na području tadašnje države osnovano je 1945. godine u Zagrebu u ulici Grgura Ninskog. Zbog dotrajalosti objekata Prenoćište je prestalo s radom u prosincu 2010. godine.

Zahvaljujući Gradu Zagrebu u novo Prihvatilište za beskućnike u Velikoj Kosnici, u prosincu 2010. godine, preseljeno je 120 korisnika...

U Zagrebu sve više mladih beskućnika

25/09/2014 |  Mediji o nama

Točan se broj beskućnika u Zagrebu ne zna i nije ga lako točno odrediti. Trenutačno je u glavnom hrvatskom gradu registrirano oko 200 beskućnika koji povremeno koriste usluge nekih od prihvatilišta.

– Ali pravi broj je znatno veći –  smatra socijalna radnica Andrea Kozar Pasanec koja radi u prihvatilištu Kosnica.

Iz Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom ističu kako je zadnje‘brojanje’ beskućnika provedeno prije čak 12 godina, kada su raznorazne ustanove objedinile svoje podatke i došle do brojke od 350 mogućih beskućnik u Zagrebu.

S obzirom na gospodarsko stanje i kvalitetu života koja je mnogima drastično srozana od zadnjeg “brojanja beskućnika” postavlja se pitanje zar je moguće da je danas njihov broj manji nego prije 12 godina kada su posljednji puta statistički razmatrani?

Na žalost, vjerojatno nije, ali s odredbom Zakona o socijalnoj skrbi iz 2013 godine beskućnik gubi zajamčenu minimalnu naknadu od 800 kuna za samca, ukoliko je registriran kao povremeni ili stalni korisnik prihvatilišta ili nekog drugog oblika organiziranog stanovanja.

– Upravo to je razlog što beskućnici rjeđe biraju usluge smještaja, a češće se odlučuju za novac. Osim toga, kada napuste prihvatilište, treba proći i do šest mjeseci da se pokrene birokracija i da opet počnu dobivati naknadu, što je mnogima predugo za čekati. To se jedino mijenja zimi, kada vremenski uvjeti natjeraju ljude da ipak prioritet daju smještaju – ističe socijalna radnica Kozar Pasanec.

Tako u prihvatilištu u Kosnici boravi 113 beskućnika, dok je maksimalan broj onih koji mogu biti primljeni oko 150. Iskustva s njima su različita, kazala je socijalna radnica, ima ih svakakvih – od onih koji se žele što prije vratiti normalnom  životu i naposljetku se zaposle – do onih kojima je skupljanje boca i povlačenje po ulici jednostavno stil života.

– Na žalost sve je više mladih beskućnika, ali oni su vrlo uporni u traženju posla i započinjanju novog i boljeg života – ispričala je Kozar Pasanec.

Među njima je i  Dina (29) koja se gotovo pred porodom našla na ulici bez izvora prihoda i krova na glavom kada je ostala bez posla kao i njezin suprug.

– Suprug, mojih dvoje djece i treće, koje je na putu, mogli smo samo na ulicu. Bili smo podstanari, no za stan više nismo imali novaca. Živimo svi od socijalne pomoći, a snalazimo se kako znamo i možemo, najčešće je to po napuštenim kućama – kaže Zagrepčanka Dina (29), uskoro po treći puta  majka.

Beskućnicima su danas ponosno otpuhnuli na torti plamen jedne svjećice, slaveći svoj jednogodišnji boravak u stanovima, koje su tvrde “oteli” banci, iako u njima nema ni vode ni električne energije potrebne za pristojan život.

Nekima se pak ne žuri, pa u Kosnici borave od njenog otvaranja, oko četiri godine. Najviše je samaca, muškaraca, ali ima i oko 25 žena i četiri obitelji. Za njih su namijenjeni posebni apartmani u kojima je smještaj nešto prostraniji kako i priliči roditeljima s djecom.

Problem beskućnika jedan je od važnijih u Zagrebu, pa se na njega posebno osvrnulo i na sjednici Gradske skupštine u srpnju ove godine. Naime, sukladno socijalnom planu Grada koji obuhvaća razdoblje od 2014. do 2020., među prioritetima je i Razvoj mreže za beskućnike.

– Tim planom će se izraditi procjene potreba beskućnika i uspostaviti koordinirano praćenje potreba za njihov smještaj i skrb. Također, osigurati će se dostatni kapaciteti za smještaj beskućnika u prihvatilišta i uspostaviti strateška partnerstva sa svim pružateljima usluga za beskućnike radi osiguravanja primjerenih stambeno­socijalno­tretmanskih programa usmjerenih na osnaživanje za samostalni život i uključivanje na tržište rada – pojasnili su iz Gradskog ureda za socijalnu zaštitu.

Osim toga, u Gradu planiraju osigurati i integrirani pristup zbrinjavanja i stalnog smještaja usluga starijih beskućnika iznad 65 godina.

Tome na tragu, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić nedavno je potpisao sporazum o gradnji Centra neovisnog življenja u naselju Novi Jelkovec. Centar bi se trebao protezati na površini od 1600 četvornih metara, a u njemu će beskućnici moći dobiti čitav niz informacija i usluga.

Preuzeto: ZagrebInfo

Autor: Sanja Bubalo

Kako doći do Prihvatilišta?

Prihvatilište se nalazi u Velikoj Kosnici.

Može se doći busom 307 ili 308 iz Zapruđa, a izlazi se na stanici Kosnica-izbjegličko naselje.

Može se doći i busom 290 s Kvaternikovog trga, a izlazi se na stanici Velika Kosnica.

Prihvatilište

pren1-5 prenociste-8 pren1-9 pren1-10 prenociste-1 prenociste-7 prenociste-4 pren1-8 pren1-7 prenociste-6 pren1-3 prenociste-2 pren1-4 prenociste-5 pren1-2 karta-prihvatiliste pren1-6 pren1 pren1-1 prenociste-3